Izbor posameznih finančnih produktov je odvisen od opredeljenih finančnih ciljev, ocene finančnega stanja in preferenc posameznika.
Pri oceni finančnega stanja posameznika je zelo pomembno poznavanje mesečnih prilivov in odlivov, ki pokažejo iz katerega naslova denar pridobivamo in zakaj ga trošimo.
Posamezne cilje uresničujemo z različnimi finančnimi instrumenti, ki se razlikujejo po stopnji tveganja in pričakovanega donosa.
Ko smo enkrat opredelili finančne cilje je potrebno opredeliti oz določiti dejavnike, ki vplivajo na to, kateri produkt bomo izbrali pri zadovoljevanju določenega cilja.
Sama implementacija finančnega načrta ni tako samoumevna, kot se zdi na prvi pogled. Problem je predvsem v sami doslednosti izvrševanja izbrane naložbene politike oziroma dejanskega vstopa posameznika na trg kapitala.
Najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na spremembo sestave premoženja so čas, obstoječi finančni cilji, finančne razmere vlagatelja in finančni trgi. Spreminjanje in prilagajanje sestave premoženja je nujno, če pride do večjih sprememb v finančnih ciljih in razmerah vlagatelja ter ob večjih spremembah na trgu